1391/12/21 دوشنبه
   موزه تاریخ طبیعی

موزه های تنوع زیستی در هر کشور به عنوان خزانه برای حفظ سرمایه های زیستی ملی و ارائه نمونه ها و آموزشهای تنوع زیستی جهان  محسوب می شود. این موزه ها مکان هایی جهت ثبت، شناسایی، طبقه بندی ،نگهداری و نمایش نمونه ها جلوه ها و ذخایر متنوع گیاهی و جانوری هستند. این نوع موزه با هدف حفظ ذخایر غیر زنده ژنها در ارائه خدمات علمی، آموزشی و پژوهشی در زمینه علوم طبیعی و حیات وحش ، ارتقای سطح آگاهی ، دانش و فرهنگ محیط زیستی مردم، شناساندن هرچه بیشتر محیط طبیعی به جامعه،شناخت ارتباط انسان با طبیعت و میزان دخالت او در آن و در نهایت بررسی و بیان تکامل حیات تأثیر فعالیت نموده و در پر کردن اوقات فراغت و جلب گردشگر نقش مهمی دارد.موزه تنوع زیستی این امکان را به وجود می آورد که بسیاری از انسان ها که قادر به مشاهده جانوران و حیات وحش در طبیعت نیستند ، آنها را از نزدیک دیده و با نام و ویژگیهای ظاهری و زیستی آنها آشنا شوند و محققان نیز بتوانند بر روی گونه های مختلف جانوری و گیاهی موجود در آن مطالعه نمایند.
برای نیل به اهداف تعریف شده تشکیلات ضروری شامل بخش نمایشگاهی ،بخش تحقیقات وبخش آموزش،بخش خدمات و شعب نمایشگاهی و تحقیقاتی جانورشناسی ،گیاهشناسی ،زمین شناسی ،محیط زیست ،انسان شناسی، کودکان و مرکز نگهداری حیوانات زنده خواهد بود.

موزه تاریخ طبیعی تبریز با مساحت 200 مترمربع مساحت در سال 1372در ساختمان اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی تاسیس شده است. موزه تاریخ طبیعی تبریز دارای مجموعه‌های متنوع جانوری منحصر به فرد ازجمله 60 گونه پستاندار،92 گونه پرنده،15 گونه خزنده، 7 گونه‌آبزی، دو نوع سنگواره و اسکلت حیوانی 4 مورد و نمونه‌هایی از سخت پوستان و بندپایان نگهداری شده و در معرض نمایش قرار دارند. یک غرفه از ماکت‌ دایناسورهای دوران دوم زمین شناسی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده که تماشای آن ، حیات این پستاندار عظیم‌الجثه در 50 میلیون سال قبل را در ذهن انسان تداعی می‌کند.


آدرس موزه: تبریز- خیابان آزادی- اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی
شماره تلفن تماس: 041-33343513
 


سیاه خروس قفقازی گونه شاخص جانوری استان آذربایجان شرقی:

فايلها
moze.pdf 4.8 MB
 
 ارتباط با ما | آمار بازدیدکنندگان | انتقادات و پیشنهادات | نقشه سایت | ساختار سازمان | پست الکترونیک | محیط زیست استانها | خانه خبر | معرفی سازمان

:: تمامی حقوق وب سایت متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد ::