اخبار استان

هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند ادعا کند که آلاینده نیست/ برخورد با واحدهای آلاینده محیط زیست

هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند ادعا کند که آلاینده نیست/ برخورد با واحدهای آلاینده محیط زیست

مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند ادعا کند که آلاینده نیست، اگر واحد صنعتی می‌خواهد ثابت کند آلاینده نیست باید ادعای خود را در عمل نیز ثابت کند، هر سازمان باید متولی و جوابگوی مباحث خود در حوزه محیط زیست باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:"حسن عباس نژاد" مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در نشستی به مناسبت هفته هوای پاک با حضور خبرنگاران در خانه محیط زیست و توسعه پایدار گفت: اداره حفاظت محیط زیست استان با کسی عقد اخوت نبسته است و با احدی تعارف ندارد.
وی ادامه داد: بدترین آفت در خصوص محیط زیست، درگیر شدن با حواشی‌ها است، احترام تمام کارخانه های صنعتی و کارآفرینان بر ما واجب است اما این دلیل نمی شود که در مرکز استان کارخانه های آلاینده فعالیت خود را بدون در نظر گرفتن آلاینده ها انجام دهند.
عباس نژاد با تاکید بر اینکه با کسی عقد اخوت نبسته ایم، گفت: همیشه خود را پاسخگوی مردم و هر طیفی در جمهوری اسلامی می‌دانیم‌ و با کسانی که در هر گرایشی فعالیتشان در راستای آلودگی هوا باشد مقابله خواهیم کرد.
وی ادامه داد: هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند ادعا کند که آلاینده نیست، اگر واحد صنعتی می‌خواهد ثابت کند آلاینده نیست باید ادعای خود را در عمل نیز ثابت کند، هر سازمان باید متولی و جوابگوی مباحث خود در حوزه محیط زیست باشد.
وی با تاکید بر اینکه نباید در نیروگاه تبریز از مازوت استفاده شودگفت:خروجی استاندارد استفاده از مازوت ۱۷۰۰ میلی گرم بر متر مکعب است ولی اگر از این اندازه حتی یک میلی گرم تجاوز کند، علاوه بر اینکه جرایم آلودگی اخذ و آن واحد به عنوان تولیدکننده‌ی آلاینده باید به دادگاه معرفی شود.
وی ادامه داد: اقداماتی در زمینه‌ی عدم استفاده از مازوت در صنایع استان توسط مدیران ارشد استان انجام شد و نامه‌ای در این رابطه به تهران ارسال کردیم که از سوزاندن مازوت در نیروگاه تبریز جلوگیری شود، آقای استاندار و نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع هستند، امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه انجام شود و در غیراینصورت ناچار به اجرای مصوبه هستیم.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه آذربایجان شرقی جزو استان‌هایی است که بیشترین میزان صنایع بازیافتی را دارد برهمین اساس برخی واحدهای صنعتی که در اطراف تبریز بودند شبانه پسماند سوزی می‌کردند البته با جلوگیری از این اقدام، تاحدودی از آلودگی هوا کاسته شده است، از اوایل این هفته نیز بحث پایش‌های شبانه در استان فعال شده و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم واحدهای فعال پسماند بسوزانند.
وی ادامه داد: با هر واحد خاطی که فعالیت خارج از استاندارد داشته باشد برخورد خواهیم کرد و با هیچ طیف و گروهی مماشات نداریم.
عباس نژاد اذعان داشت: تا جایی که  توان داریم سعی خواهیم کرد که فعالیت خارج از چهارچوب و غیراستاندارد برای واحد تولیدی گران تمام شود، البته گران تمام شدن به معنای درآمدزایی نیست بلکه جهت ممانعت و حتی تشویق به اصلاح فرآیند و از بین بردن آلودگی است، ما مشتاق و موافق توسعه واحدهای صنعتی و ازدیاد اشتغال هستیم اما این شرط را که سلامتی مردم مقدم است را سرلوحه کار خود قرارداده ایم.
وی همچنین از عدم شفاف سازی شهرداری در خصوص محل هزینه کرد عوارض آلایندگی، یادآورشد: می‌دانیم که شهرداری این درآمد را به محل حفاظت از محیط زیست و فضای سبز صرف می‌کند، اما طبق ضوابط باید با مشورت کارشناسان ما این امر صورت پذیرد، همچنین نگهداری ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نیز بر عهده شهرداری است که باید اهتمام زیادتری جهت کالیبراسیون و... داشته باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در رابطه با فرآوری معدن اندریان توضیح داد: بدون استعلام از اداره کل حفاظت از محیط‌ زیست مجوز بهره برداری داده شده بود که ما از آلودگی این معدن شکایت کردیم که برائت گرفتند، شورای تسهیل و رفع موانع تولید برای این معدن مجوز صادر کرده بود که جهت برائت گرفتن استفاده نمودند و چون دستگاه دولتی نمی‌تواند از دستگاه دولتی دیگر شکایت کند ما نتوانستیم از صمت شکایت کنیم ولی شرط نمودیم که مجوزهایی که از طرف سازمان صمت به ما می‌آید موافقت نخواهیم کرد و باید باهم تعامل داشته باشیم.
مازوت تشدید کننده آلودگی هوای تبریز
محمدحسین حسن زاده، مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز نیز در این جلسه با بیان این‌که امسال مازوت تشدید کننده آلودگی هوای تبریز بود، اظهار کرد: البته این امر نباید باعث شود تا عوامل اصلی آلودگی را از یاد ببریم، بخش عمده آلودگی شهر تبریز به حمل و نقل و واحدهای خودرویی در داخل شهر مربوط می‌شود، بالغ بر ۷۰ درصد آلودگی هوا، ناشی از  تردد خودروهاست، خودروهایی که در سال های اخیر تولید شده ولی از کیفیت مصرف سوخت آن‌ها افزایش نیافته است، کیفیت بنزین و گازوییل مصرفی را نیز باید در نظر بگیریم.
 مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، شهروندان و ساکنین شهر را نیز به عنوان عامل انسانی برای آلودگی هوای شهر تبریز عنوان کرد و گفت: تنها نمی‌توان سوخت مازوت را دلیلی برای آلودگی مطرح کرد، افزایش مرگ و میر حتی یک نفر بیمار ناشی از تنفس هوای آلوده قابل قبول نیست.
وی با بیان این‌که توسعه‌ی حمل و نقل عمومی تنها وظیفه‌ی شهرداری نیست، گفت: طی چند سال اخیر، تعهدات دولت مبتی بر تامین اتوبوس های مورد نیاز حمل و نقل شهرها از جمله شهر تبریز تحقق نیافته است، اکنون نیز از بابت تامین اتوبوس ها وضعیت خوبی نداریم .
حسن زاده ادامه داد: افزایش آگاهی‌ها و مسئولیت و مشارکت مردم می‌تواند اصلی‌ترین نقش برای کاهش آلودگی هوای شهر تبریز باشد،  نمی‌توان عوامل ترافیک را در این امر نادیده گرفت.
طبق تحقیقات۷۰ درصد آلودگی هوا توسط تردد خودروها رخ می‌دهد
وحید امامی کیا_ مدیر محیط زیست توسعه و پایداری شهردار تبریز نیز در این جلسه، با بیان این‌که مشکل اساسی در آلودگی هوا به وضعیت پوشش گیاهی مربوط می‌شود، اظهار کرد: پوشش گیاهی در هرمنطقه اثرات قابل توجهی در کاهش آلایندگی‌ها دارد، طبق تحقیقات۷۰ درصد آلودگی هوا توسط تردد خودروها رخ می‌دهد.
وی با بیان این‌که اقلیم شهر تبریز اقلیمی ویژه است و اختلاف دمای شب و روز باعث بی دوامی اکثر گیاهان می‌شود، گفت: بودجه‌ای برای کاشت برخی از گیاهان باتوجه به وضعیت اقلیمی شهر در نظر گرفته شد تا این اقدام در راستای کمک به کاهش آلاینده‌ها موثر واقع شود.
امامی کیا ادامه داد: فرهنگ سازی مردم‌مبنی بر پذیرش استفاده از حمل و نقل عمومی انجام شده است، اگرمردم به این یقین برسند که استفاده از خودروی شخصی باعث آلودگی هوا می‌شود در مرکز شهر حتما از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.
وی افزود: فرهنگ سازی اقدامی دراز مدت است و امیدواریم مردم از خودروهای شخصی خود کم‌تر استفاده کنند.
وی با بیان این‌که واحدهای صنعتی مستقر در محدوده‌ی شهر که آلاینده هستند، پلمب می‌شوند، گفت: هیچ واحد صنعتی در حریم شهر نباید باعث تولید آلایندگی شود.
مدیر محیط زیست توسعه و پایداری شهردار تبریز با اشاره به کاهش استفاده از نمک پاشی در شهر، گفتطی دو سال اخیر ۵۰ درصد اثرات مخرب استفاده از نمک در محیط زیست را با جایگزین کردن محلول‌ها کاهش دادیم.
وی با اشاره با تغییر کاربری اراضی، گفت: باتوجه به حساسیت دادستان شهرستان نسبت به تغییر کاربری برخی باغات کشاورزی، این اقدام با حساسیت زیاد و در حداقل‌ترین مورد انجام می‌شود.

در ادامه "احمد رحمانی" مدیرعامل خانه محیط‌زیست تبریز به مطالبات مردمی در خصوص آلودگی معدن اندریان پرداخت و گفت: همکاری تمام حوزه‌ها لازم است و تخلفات عدیده‌ای داشت که بررسی کرده و جواب قانع کننده نگرفتیم و آخر کار مستقیماً به ریاست قوه قضائیه نامه نگاری کردیم تا از ایشان پیگیری شود که نتایج به‌دست آمده خوشحال کننده بود.

انتهای پیام/
بيشتر
سال 1399سال جهش تولید