.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: ddac3d7
 • ارتقا کیفیت تولیدات پالایشگاه موثر در کاهش آلایندگی کلانشهر تبریز
  مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: ارتقا کیفیت تولیدات شرکت پالایش نفت تبریز و توزیع بنزین یورو نقش موثری در کاهش آلودگی هوای تبریز دارد.
 • 1398/4/5 چهارشنبه2019-06-26T10:41:39+04:30.
 • به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به نقل از تسنیم: در ادامه پیگیری‌های زیست محیطی پالایشگاه، پتروشیمی، کاوه سودا و جنگل‌های ارسباران که به موضوع روز آذربایجان شرقی تبدیل شده است، امروز به پالایشگاه تبریز سر زدیم تا از اقدامات زیست محیطی آن دیدن کنیم.

  پالایشگاه نفت تبریز در سال 56 با ظرفیت پالایش 80 هزار بشکه در روز فعالیت خود را آغاز کرد و در اوایل دهه 70 با اصلاح فرآیند، به ظرفیت 110 هزار بشکه در روز رسید. این شرکت اکنون سهم 7 درصدی تصفیه نفت خام کشور و تامین سوخت مایع شمالغرب کشور را بر عهده دارد.

  موضوعی که در سال‌های فعالیت پالایشگاه تبریز و به ویژه در روزهای اخیر به اوج خود رسیده، بحث آلاینده بودن و یا نبودن آن و اقدامات زیست محیطی پالایشگاه است که در این گزارش سعی کردیم به آن بپردازیم.

  یکی از موضوعات زیست محیطی که در پالایشگاه تبریز مطرح شده است، انتشار ریزگردهای پالایشگاه تبریز در منطقه بود که پس از راه اندازی واحد گرانول سازی گوگرد، با تبدیل پودر و کلوخه به گرانول‌های سفت و محکم، از انتشار حجم زیادی از گوگرد در هوای منطقه جلوگیری شده است.

  برزگر، مسئول اتاق کنترل واحد گرانول گوگرد و FGR پالایشگاه گفت: قبلا تولید کلوخه ای و پودری گوگرد باعث آلودگی هوای اطراف می‌شد که بعد از راه اندازی گرانول سازی ریزگردها خیلی کم شده و توانستیم در جامبو بگ‌های یک تنی ذخیره سازی کرده و به فروش برسانیم.

  غلامرضا باقری دیزج مدیرعامل پالایشگاه نفت تبریز در گفت‌وگو با تسنیم با اعلام اینکه این شرکت پالایش با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی اقدامات ارزشمندی را انجام داده است.

  در سطح منطقه ای و محلی با راه اندازی واحد گرانول سازی گوگرد، از انتشار حجم زیادی از گوگرد در منطقه جلوگیری کردیم. همچنین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و صفه جویی در انرژی، اقدام به احداث واحد FGR برای بازیابی گازهای ارسالی به مشعل در سال 95 کردیم و با اجرای طرح های بهینه سازی محصولات، در 29 بهمن 97 کل بنزین تولیدی به یورو5 تولید شده و اغلب گازوییل تولیدی هم به یورو5 ارتقا یافته است.

  حمید قاسمی مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید بر اینکه واحدهای نفتی ذاتا آلاینده هستند، مگر خلافش ثابت شود، گفت: درباره واحدهای نفتی استان‌ که پالایشگاه تبریز یکی از آنهاست، اقدامات خوب زیست محیطی انجام شده ولی باید اقدامات تکمیلی هم انجام شود.

  وی با اشاره به اینکه پالایشگاه تبریز در مقایسه باسایر پالایشگاه‌های کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده و باید این روند ادامه یابد افزود: اخطاریه ما به پالایشگاه در موردگوگردسازی بود که باید در مهلت داده شده روند خود را اصلاح کند که اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام داده است.

  مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی تصریح کرد: پالایشگاه تبریز با تولید بنزین یورو5 و گازوییل یورو5 همراه ما بودند و در کاهش آلایندگی تبریز و افزایش روزهای پاک تبریز کمک زیادی کردند.

  باقری دیزج در پاسخ به این مطلب محیط زیست خاطر نشان کرد: پروژه پاکسازی گازهای خروجی و تکمیلی گوگرد سازی تحت تاثیر طرح‌های توسعه ما بوده ولی از یک ونیم سال پیش، کیفیت و کمیت نفت خام پالایشگاه در 110 هزار بشکه تثبیت شد و پالایشگاه شهریار که قرار بود در کنار این پالایشگاه فعلی ساخته شود، به دلیل ملاحظات زیست محیطی در محل دیگری مکان یابی می‌شود.

  وی افزود: یک واحد تکمیلی در دست راه اندازی داریم تا جذب گوگرد از فرآورده‌ها را از 92 درصد به 99.9 درصد برسانیم. این پروژه که به دلیل تحریم چند بار لغو قرارداد شد، اکنون به شرکت توانمند داخلی سپرده شده و تا شهریور 99 یا با چند ماه تاخیر این واحد راه اندازی می‌شود.

  مدیرعامل پالایشگاه نفت تبریز تاکید کرد: به عبارت دیگر پالایشگاه به دلیل مراعات همسایگان و مسایل زیست محیطی و نه ایجاد ارزش افزوده، چراکه ،گوگرد سودی برای پالایشگاه ندارد اما بیش از 600 میلیارد تومان هزینه خواهد کرد.

  به گزارش تسنیم، مسئله ای که اخیرا در افکار عمومی زمینه سوال را ایجاد کرده، فعالیت دو الی سه دقیقه‌ای فلر و مشعل خروجی پالایشگاه بود که باعث انتشار دود غلیظ در اطراف تبریز شد.

  علی اصغر خلفی معاون HSE و ایمنی پالایشگاه گفت: وجود مشعل یا فلر جزو الزامات ایمنی تجهیزات نفتی است، 24 اردیبهشت بعد از ایرادی که در تجهیزات رخ داد، فلرینگ بالایی را در حد دو الی سه دقیقه ایجاد کرد که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد خدای نکرده شاهد انفجار می‌بودیم.

  خلفی ادامه داد: وجود مشعل مانند شیر اطمینان است که برای جلوگیری از حوادث ناگوار و انفجار جزو ملزومات ایمنی تعبیه شده است.

  به گزارش تسنیم، به اذعان مسئولان محیط زیست، حدود 70 درصد از آلایندگی تبریز مربوط به تردد خودروهاست که پالایشگاه تبریز با ارتقای تولیدات خود به یورو 5، تعداد روزهای پاک را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

   


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ