منو
بيشتر
اخبار دریاچه ارومیه
ساعی
دولت توانست وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را ثابت نگه دارد/ واکنش به اظهارات نادر قاضی پور در خصوص هزینه کرد برای احیای دریاچه ارومیه مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی، گفت: برخی از نمایندگان مجلس مدعی بر استفاده شدن اعتبار دریاچه ارومیه در مخارج انتخابات هستند! دیوان عالی محاسبات حاضر است، اسنادشان را در اختیارشان قرار می دهیم.

به گزارش نصر، "خلیل ساعی" مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار نصر، از زنده ماندن دریاچه ارومیه در مقابل اقلیم بی سابقه آذربایجان، ابراز امیدواری کرد و گفت: با توجه به اینکه دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته با کاهش 36 درصدی بارش باران مواجه بوده  و دریاچه  در مقابل گرمای شدید هوا قرار گرفته است، می توان خبر از مقاومت و امید این دریاچه در برابر حیات خویش داد، چراکه این دریاچه توانسته است در مقابل اقلیم بی سابقه آذربایجان، برای ادامه زندگی خود، هرچند سخت اما امیدوارانه بایستد.

وی با بیان اینکه انتقادی بر عملکرد دولت در راستای احیای دریاچه ارومیه ندارد، اظهار کرد: اگر نگاهی بر زندگی 20 سال گذشته دریاچه ارومیه با 32 میلیارد متر مکعب آب، داشته باشیم، به این موضوع پی خواهیم برد که در دولت تدبیر و امید کاهش سالانه ی 40 الی 45 سانتی آب دریاچه، نمی توان گفت متوقف بلکه می توان گفت کاهش پیدا کرده است.

ساعی ادامه داد: اگر در دوره اول دولت تدبیر و امید نیز با کاهش 40 سانتی آب دریاچه مواجه بودیم، اکنون اثری از دریاچه ارومیه باقی نمانده بود. پس می توان واقف بود که دولت توانسته است وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را در حد معینی ثابت نگه داشته و از کاهش آن جلو گیری کند.

مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی در واکنش به سخنان اخیر "نادر  قاضی پور" نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی مبنی بر استفاده از اعتبارات اختصاص یافته این دریاچه در جریان انتخاباتی نمایندگان، اظهار کرد: خوشبختانه در روند کاری ما دیوان عالی محاسباتی، سازمان بازرسی شمال غرب و کل کشور وجود دارد که گواه عدم استفاده، ریالی از اعتبارات این دریاچه در جریان انتخاباتی را می تواند صراحتا بیان کند. این واقعیت می تواند با ارائه اسناد رسمی در دیوان محاسباتی به صورت مستند، اثبات گردد.

وی تاکید کرد: به واقع اعتبار اختصاص یافته به دریاچه ارومیه مکفی هزینه های رسیدگی به خود آن نیست، چه رسد به اینکه از اعتبارات آن در سایر زمینه ها استفاده شود.

ساعی لایه روبی مسیرها و انتقال آب به پیکره دریاچه، انتقال آب از حوزه های دیگر، اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم برای استفاده بهینه از آب در بخش های کشاورزی و تغییر الگوی کشت را از برنامه های آتی دولت برای احیا دریاچه ارومیه در نیمه دوم سال جاری عنوان کرد.

وی در پاسخ به اینکه انتصاب "عیسی کلانتری" دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، چه آثاری می تواند بر روند احیای دریاچه ارومیه داشته باشد، بیان کرد: دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین بخش های زیست محیطی کشور به حساب می آید که قطعا انتصاب و قرار گیری فردی که به لزومات و نیازهای این منطقه اشراف کامل دارد، به عنوان رئیس ، به روند رسیدگی و احیای این دریاچه کمک بسزایی خواهد کرد.

خشک شدن دریاچه ارومیه، آغاز وزش ریزگرد و طوفان های نمکی را در شمال غرب کشور بدنبال دارد که به تبع آن سلامتی بسیاری از مردم ساکن در این منطقه به شدت مورد تهدید قرار گرفته و تبعاتی مانند بیماری های تنفسی، از بین رفتن پوشش های گیاهی و حتی تخلیه سکنه از منطقه را به دنبال خواهد داشت.

ساعی در خصوص این موضوع و دیده شدن طوفان های نمکی در منطقه مهاباد استان آذربایجان غربی، اظهار کرد: هدف دولت از تلاش برای احیای دریاچه ارومیه در وحله اول حفظ سلامتی مردم منطقه و در وحله دوم حفظ حیات این دریاچه است، در استان آذربایجان شرقی نیز در راستای مقابله با ریزگردهای نمکی، در مناطق پیرامون دریاچه ارومیه نهالکاری های پوششی توسط اداره کل منابع طبیعی استان با مطالعه پیشین به عنوان کانون های ریزگردی منطقه، انجام گرفته است تا در مقابل ریزگردهای احتمالی این دریاچه مقاومت لازم را داشته باشند.

کلمات کليدي
دریاچه ارومیه،قاضی پور،هزینه کرد،محیط زیست
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر