منو
بيشتر
اخبار دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه
کاهش 22 سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه/ کاهش 36 درصدی نزولات جوی دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی از کاهش 22 سانتی ‌متری سطح تراز دریاچه ارومیه در شهریور سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: عمده ترین علت پایین آمدن سطح تراز این دریاچه، کاهش 36 درصدی نزولات جوی در استان است.
به گزارش ایرنا، خلیل ساعی روز شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگاران با بیان اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه در روز گذشته (31 شهریور) سال جاری یک هزار و 270 متر و 32 سانتی متر ثبت شده است، گفت: ارتفاع آب دریاچه در روز مشابه سال گذشته یک هزار و 270 متر و 54 سانتی متر ثبت شده بود. 
وی با اشاره به کاهش 36 درصدی بارش در نیمه نخست نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یادآوری کرد: 
افزایش دما در نیمه اول سال جاری موجب تبخیر بخشی از آب دریاچه ارومیه شده است. 
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه پیش از سال 93، هر سال به طور میانگین از ارتفاع دریاچه ارومیه حدود 40 تا 45 سانتی متر کاسته می‌شد، اظهار کرد: اگر این وضعیت ادامه می یافت دریاچه ارومیه تاکنون خشک شده بود که با تدابیر و اقدام های عملی دولت یازدهم جلوی این اتفاق گرفته شد. 
ساعی میزان آب موجود در دریاچه ارومیه را یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب اعلام کرد و ادامه داد: هم اکنون وسعت دریاچه به یک هزار و 783 کیلومتر مربع رسیده است. 
وی لایروبی بیش از 90 کیلومتر از مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه را از جمله اقدام ها برای احیای این دریاچه اعلام کرد و گفت: این اقدام موجب جمع آوری آب های موجود در این حوزه و هدایت آن به پیکره آبی دریاچه شد. 
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با اشاره به عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه تبریز اظهار کرد: با وجود تخصیص نیافتن اعتبارهای مناسب در این بخش، اداره آب و فاضلاب استان با انجام عملیات های مربوط به انتقال آب به تصفیه خانه و از تصفیه خانه به پیکره آبی دریاچه نقش خود را به خوبی ایفا کرده است. 
ساعی افزود: انتقال 10 درصد از آب مورد نیاز دریاچه وظیفه و تعهد استان آذربایجان شرقی بوده و انتقال 90 درصد بقیه نیز بر عهده استان آذربایجان غربی و کردستان است. 
وی یادآوری کرد: با تخصیص به موقع اعتبارهای مورد نیاز توسط دولت، طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه تا پایان سال 98 به بهره برداری می رسد که با اجرای آن سالیانه بیش از 654 میلیون مترمکعب آب به این دریاچه منتقل می‌شود.
ساعی اظهار امیدواری کرد: بارش های پاییز، زمستان و بهاری باعث افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه شود.
برنامه احیای دریاچه ارومیه با روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار این دولت قرار گرفت و با اجرای برنامه های نجات همچون تغییر الگوی کشت و آزاد سازی حریم رودخانه های منتهی به این دریاچه شاهد بهبود وضعیت آن هستیم. 
دریاچه اُرومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشور ایران است و طبق تقسیمات کشوری این دریاچه میان 2 استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است. 
مساحت این دریاچه در تابستان 2015 در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف 25امین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد. 
ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب‌شور دنیا است و آب آن بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود. 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر