منو
بيشتر
اخبار برگزیده
نشست با تشکل های مردم نهاد
1397/11/2 سه‌شنبه معاون محیط طبیعی تاکید کرد؛ لزوم حفظ پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه از خطر فرسایش معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: مرز پارک ملی دریاچه ارومیه در استان از شهرستان شبستر تا ملکان ادامه دارد که پوشش حفاظتی لازم برای حفظ پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه از خطر فرسایش انجام می شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، میر محسن حسینی قمی در نشست با نمایندگان سازمان های مردم نهاد زیست محیطی بر لزوم توجه به توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: توسعه پایدار ضامن حفظ هوای پاک و محیط زیست است.
وی در ادامه به حفاظت از پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: از نیروهای بومی برای حفاظت از پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه استفاده می شود و علی رغم کمبود اعتبارات، این پروژه سه مرحله اجرا شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: مرز پارک ملی دریاچه ارومیه در استان از شهرستان شبستر تا ملکان ادامه دارد که پوشش حفاظتی لازم برای حفظ پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه از خطر فرسایش انجام می شود.
حسینی قمی گفت: دریاچه ارومیه در شرایطی نیست که با آزمون و خطا پیش برویم و سازمان حفاظت محیط زیست به این نتیجه رسیده است که برای احیای اکولوژیکی دریاچه ارومیه، حفظ پهنه ها از خطر فرسایش لازم است.
وی در ادامه با بیان اینکه روند احیای دریاچه ارومیه یک روند زمان بر خواهد بود، افزود: از لحاظ بصری هم می توان شاهد ترمیم طبیعی پهنه های خشک شده دریاچه ارومیه به وسیله پوشش گیاهی بود که خاک این مناطق به تدریج با کمتر شدن میزان شوری، میزبان پوشش گیاهی مقام به شوری است.
حسینی قمی ادامه داد: اگر این مناطق در مقابل چرای احشام، ورود ماشین آلات و... حفظ شوند، این پهنه ها خود را به طور طبیعی احیاء خواهند کرد.
وی به لزوم مشارکت مردم و تشکل های زیست محیطی در انجام نظارت های عمومی برای حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت: این نظارت ها ولو اینکه تخصصی نباشد، کارها را از روزمرگی خارج می کند.
معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در خصوص برداشت نمک از پارک ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: برداشت نمک از دریاچه ارومیه به صورت سنتی در جوامع محلی و برای مصرف محدود صنایع و نمک پاشی معابر و جاده ها به صورت محدود وجود دارد و استفاده خوراکی نیز از نمک دریاچه ارومیه به دلیل وجود املاح فلزات سنگین مقبول نیست.
حسینی قمی تاکید کرد: برداشت نمک از دریاچه ارومیه باید در چهارچوب ضوابط ابلاغی حفاظت محیطی زیست انجام شود.
انتهای پیام/
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ