اخبار استان

مهر تایید دانشگاه تبریز بر فعالیت های ارزشمند اداره کل حفاظت محیط زیست استان در کنترل آلاینده های زیست محیطی

دانشگاه تبریز هیچ زمان و و در هیچ شرایطی حیثیت علمی خود را به خاطر منافع گروه و اشخاص، قربانی نمیکند

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، اصغر عسگری معاون پژوهشی دانشگاه تبریز در نشست خبری هیئت رئیسه دانشگاه با نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی،در پاسخ به اظهار نظرهای مطرح شده در رابطه با احتمال آلایندگی معدن طلای اندریان گفت؛ ما نتایج مطالعات خود در مورد موضوعات زیست محیطی را بدون حب و بغض یا جانبداری از گروه وافراد خاص اعلام میکنیم و در این خصوص تعارفی با سازمان حفاظت محیط زیست و افراد خاص نداریم.
عسگری با اشاره به نتایج آزمایش های دانشگاه تبریز از منابع آب سطحی و زیرزمینی محدوده فعالیت معدن طلای اندریان اضافه کرد؛ نتایج به دست آمده حاکی از استاندارد بودن کیفیت آب شرب منطقه بوده و اداره کل حفاظت محیط زیست استان در پایش و کنترل و مدیریت آلاینده های انسان زاد، فعالیت های ارزشمندی را انجام داده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با ابراز علاقه به بررسی مستندات و نقطه نظرهای کارشناسی و علمی مراکز تحقیقاتی و صاحب نظران امر اضافه کرد؛ اگر کسانی نتایج بررسی و آزمایش های دانشگاه را قبول نکنند باید برای ادعای خود دلایل و مستندات علمی ارائه نمایند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز با اشاره به پایش مستمر و نمونه برداریهای متعدد از منابع آبی و سنجش آلاینده های هوا در محدوده معادن بزرگ استان تاکید کرد؛ سازمان حفاظت محیطزیست مجموعه ای اداری تحقیقاتی است که در انجام رسالت قانونی خود به هیچ قیمتی مماشات نمیکند.
دکتر حمید قاسمی  نتایج نمونه برداری آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان را مربوط به محلول مورد استفاده در داخل سایت معدنی در پروسه استخراج ماده معدنی عنوان کرده و تشریح کرد، مقادیر ذکر شده در آزمایش مورد اشاره ، ربطی به نشتی های احتمالی مواد آلاینده به منابع آبی اطراف سایت معدن نداشته و نمیتواند بعنوان شاخصی برای تشخیص آلایندگی واحد در نظر گرفته شود.
وی با اعلام این مطلب که تمامی واحدهای صنعتی و معدنی دارای پتانسیل آلایندگی میباشند، اضافه کرد؛ سازمان حفاظت محیط زیست با ابلاغ ضوابط و اجرای آن توسط بهره بردار میزان آلایندگی را کنترل یا به حداقل میرساند و اظهار نظرهای کارشناسی این سازمان در خصوص آلایندگی واحدها ، با استناد به نمونه برداری و آزمایش های بازه زمانی معینی بوده  و صرفا برای محدوده زمانی مذکور معتبر میباشد
بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد