اخبار استان

تشدید نظارت بر مراکز دفن پسماند شهری آذربایجان شرقی

تشدید نظارت بر مراکز دفن پسماند شهری آذربایجان شرقی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از طرح تشدید نظارت بر مراکز دفن پسماند شهری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت:متاسفانه مدیریت پسماند در جامعه بیشتر روی دفن تمرکز پیدا کرده که بایستی با برنامه ریزی دقیق مطابق قانون مدیریت پسماند و آئین نامه اجرایی آن و همچنین ایجاد زیر ساختهای فنی و بهداشتی به سمت مدیریت اصولی پسماند ها حرکت کنیم.
وی افزود:امروزه موضوع جمع آوری و دفع پسماندها به طریقی مناسب که باعث کاهش خطرات مربوط به سلامتی انسانها و آسیبهای زیست محیطی گردد؛ حائز اهمیت است.
عباس نژاد گفت: تعداد 59 مركز دفن زباله شهري و روستايي در استان وجود دارد كه بر اساس آخرين آمار ميزان پسماندهاي خانگي توليد شده در استان حدود 2500 تن در روز است كه در اين ميان کلانشهر تبريز با ميزان توليد زباله يكهزار و 200 تن در روز بيشترين سهم میزان تولید زباله را در استان داشته و در ساير شهرهاي استان نيز يكهزار و 523 تن در روز زباله توليد مي شود.
وي اضافه كرد:طرح تشدید نظارت بر مراکز دفن پسماند های شهری وفق قانون مدیریت پسماند مصوب سال 1383 در دست اجرا بوده و  پيگيري هاي لازم در راستاي ساماندهي اين مراكز در دست اقدام است. همچنین کلیه مراکز دفن استان ضمن ساماندهی، بایستی نسبت به طراحی سیستم تصفیه شیرابه و شبکه پایش اقدام نمایند.
عباس نژاد گفت:پايش كليه محل هاي دفن زباله استان در سه ماهه اول سال 1400 انجام گرفته و در سه ماهه دوم نيز ضمن پايش و بروز رساني آخرين وضعيت زباله گاه هاي استان، پيگيري هاي لازم در جهت اصلاح وضعيت زيست محيطي مراكز دفن زباله در حال پيگيري است .
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت:  متاسفانه 75 درصد نحوه جمع آوري زباله از منازل در تبريز به صورت غير اصولي انجام مي شود و پروسه تفكيك زباله در مبدا تنها حدود 25 درصد است و بایستی برنامه ریزی لازم جهت تفکیک از مبداء توسط شهرداریهای استان تا پایان سال 1400 بعمل آید.
سرانه توليد زباله در ميانگين جهاني را 80 گرم و ميانگين كشوري را 820 گرم اعلام كرد كه اين ميزان در شهر تبريز 800 گرم و در آذربايجان شرقي 560 گرم در روز است.

وي گفت: طرح هاي احداث و ساماندهي مراكز دفن 5 شهر استان در سال جاري مورد بررسي قرار گرفته و ساماندهي محل هاي دفن در چند شهر بزرگ استان شامل مرند، مراغه، هشترود، عجب شير و هريس در حال اجراست. همچنین تجمیع مراکز دفن زباله های شهری جهت کاهش مراکز دفن و به تبع آن کاهش آلودگی های ناشی از تعدد مراکز دفن در دستور کار این اداره کل می باشد که امید است با همکاری شهرداریهای استان و سایر دستگاههای ذیربط استانی به این مهم دست یابیم.

 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها