اخبار استان

پایش هوشمند تالاب ها و مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در آذربایجان شرقی

پایش هوشمند تالاب ها و مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در آذربایجان شرقی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در بازدید از پاسگاه محیط بانی قوری گل گفت: تالاب بین المللی قوریگل  توسط دوربین های مدار بسته پیشرفته به صورت هوشمند پایش و کنترل می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در حاشیه بازدید از پاسگاه محیط بانی منطقه حفاظت شده قوری گل گفت: این منطقه علاوه بر حفاظت فیزیکی توسط محیط بانان با دوربین های مدار بسته نیز به صورت هوشمند کنترل و پایش می شود.
عباس نژاد افزود:پایش و مدیریت هوشمند مناطق در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست بوده و در این راستا محیط زیست استان نیز از تمامی ظرفیتهای لازم در این مورد بهره خواهد برد.
وی گفت: این منطقه در سال ۱۳۵۴ به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده، در سال ۱۳۷۳ جزء مناطق شکار ممنوع بوده و سپس طی مصوبه شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنائی دولت) مورخ 1390 با مساحت ۵۵۰ هکتار بدلیل اهمیت اکولوژیکی به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.
عباس نژاد تاکید کرد: این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین المللی است.
عباس نژاد گفت:برنامه های آتی ما توسعه پایش هوشمند مناطق تحت مدیریت بوده و در این راستا طرحهای لازم در دست تدوین است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به کمبود تعداد محیط بان نسبت به استاندارد های جهانی گفت: در سالهای اخیر برنامه های خوبی در سازمان حفاظت محیط زیست برای جذب نیرو و اعتبار در دست اجرا است و امیدواریم بتوانیم نسبت به جذب نیرو و تجهیزات محیط بانان گامهای خوبی بر داریم.
افزودنی است:این تالاب به دلیل این که زیستگاه زادآوری گونه‌های مهم و در خطر انقراض پرندگان آبزی از جمله اردک سرسفید، اردک مرمری و ... است به عنوان یکی از تالاب‌های سایت کنوانسیون رامسر انتخاب شده است.
بيشتر
سال 1399سال جهش تولید