اخبار استان

کلنگ زنی پاسگاه محیط بانی در مراغه

کلنگ زنی پاسگاه محیط بانی در مراغه

به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی پاسگاه محیط بانی در روستای مردق شهرستان مراغه  به همت خیران شهرستان کلنگ زنی شد.  
 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: پاسگاه محیط‌بانی در روستای «مردق» نیز در زمینی به مساحت ۸۱ مترمربع و با اعتبار اولیه 700 میلیون ریال کلنگ‌زنی شد.
موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه مراغه گفت: هزینه احداث این پاسگاه از سوی خیران تامین شده و در صورت بهره‌برداری از آن طی آینده نزدیک، هفت موزه صحرایی و چهار واحد بوم‌گردی نیز در این منطقه ایجاد می‌شود.
این پاسگاه جهت ارتقا سطح حفاظت اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه احداث می شود.
اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه (بهشت فسیل شناسان) به مساحت ۱۰۲۶ هکتار به عنوان اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۳ مصوب شده است و بخشی از محدوده بزرگ فسیل دار کوهستانی سهند می باشد که به لحاظ دارا بودن مناسب ترین برونزد براس عملیات اکتشافی به عنوان اثر طبیعی ملی پیشنهاد شده تا در کنار عملیات تحقیقاتی بطور دقیق حفاظت شود.
فسیلهای مکشوفه در این منطقه شامل گونه های جوندگان، اسب سانان، گاو سانان، گوشتخواران( گربه سانان مثل ببر دندان شمشیری، کفتار، گرگ و خرس)، خانواده گوزن ها و زرافه ها، کرگدن، فیلها و آنتیلوپها و … می باشد که بعنوان بهشت فسیل شناسان معروف است. موزه صحرایی برای معرفی آثار فسیلی و نحوه قرارگیری آنها در لابه های خاک سطحی جهت بهره برداری محققان و دانشجویان در داخل منطقه ایجاد شده است.

 
بيشتر
سال 1399سال جهش تولید