اخبار استان

فرود 20 هزار فلامینگو در سواحل دریاچه ارومیه+تصاویر

فلامینگوها به ساحل «قبادلو»، پهنه آبی شهرستان عجب‌شیر در دریاچه ارومیه بازگشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به نقل از فارس، حمید پیغامی رئیس اداره محیط زیست عجب شیر  اظهار داشت: بعد از 5 سال و پس از احیای دریاچه ارومیه فلامینگو ها به این دریاچه و ساحل قبادلو شهرستان عجب شیر بازگشتند.
 

رئیس اداره محیط زیست عجب شیر تعداد تقریبی این فلامینگوها را در محدوده دریاچه ارومیه و ساحل قبادلو حدود ٢٠ هزار بال  تخمین زد و گفت: فلامینگو دریاچه ارومیه از فلامینگو گونه بزرگتر(p.roseus) می باشد که در جزایر ٩ گانه دریاچه ارومیه و خوزستان تخم گذاری و جوجه آوری نموده و در زمستان به زیستگاه آفریقایی مهاجرت می‌کند.
 

وی ادامه داد: عده‌ای از این فلامینگوها هم در زیستگاه‌های کشور از جمله خوزستان و مرداب های ساحلی کم عمق به سر می‌برندو رژیم غذایی پرنده، سخت پوستی به نام آرتمیا است. 
 

پیغامی با بیان اینکه  در حال حاضر سطح تراز اب دریاچه ۱۲۷۱/۸۹ عنوان کرد و افزود : حجم اب موجود درحدود ۵/۵میلیارد متر مکعب و مساحت دریاچه ۳۲۳۱/۸۰کیلومتر مربع می باشد. 
 

فلامینگو یا مرغ آتشی پرنده ای است از راسته بال آتشی سانان و پرنده است با پاهای دراز و منقار منحنی و گردنی بلندخمیده آبچر و با بدنی بسیار کشید و پر بال سفید و صورتی که سالی یک بار جفت گیری می‌کنند.
 

دریاچه ارومیه به دلیل داشتن ارزش‌های اکولوژیک و منحصر به فرد، در سال 1346 براساس مصوبه شماره یک شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور، به عنوان منطقه حفاظت شده و طبق مصوبه شماره 63 شورای عالی در سال 1354 به عنوان پارک ملی ارتقا یافت. همچنین در سال 1356 براساس مصوبات MAB (انسان و کره مسکون) به عنوان یکی از مناطق بین‌المللی ذخیره‌گاه‌های زیست کره در سطح جهان به ثبت رسیده است.

 

این دریاچه با تمام جزایر آن در سال 1354 به عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر ثبت و از طرف موسسه بین‌المللی تالاب‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق مهم پرندگان انتخاب شد.
 

دریاچه ارومیه دارای 102 جزیره است که همه آن‌ها از سوی سازمان یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه طبیعی جهان به ثبت رسیده است. دریاچه ارومیه از نظر سطح آب‌های آزاد، بیستمین دریاچه جهان از لحاظ وسعت و شورترین بعد از بحرالمیت محسوب می‌شود. حوزه آبر‌یز دریاچه ارومیه دارای 52 هزار و 47 کیلومتر مربع بوده که در استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، کردستان و قسمت بسیار کمی نیز در کشور ترکیه است.
 

عکس ها از حسین جعفریان از عجب‌شیر

انتهای پیام/600015/ر

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد