اخبار استان

شاخص کیفی هوای تبریز در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی شاخص کیفیت هوای تبریز، برابر با 90 بوده و در وضعیت «قابل قبول» قرار دارد.

حمید قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا،  با اشاره به آمار روزهای پاک شهر تبریز از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، گفت:  67 روز هوای شهر تبریز از ابتدای سال، پاک، 196 روز قابل قبول و 13 روز نیز ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر غبار محلی در شهر تبریز حاکم است، گفت: ایستگاه‌های سنجش شاخص کیفیت هوای تبریز را قابل قبول نشان می‌دهد.

وی با بیان این‌که بنزین و گازوئیل یورو 4 در آذربایجان شرقی براساس مصوبه‌ی ابلاغی هیئت وزیران در سال 93، توزیع و تولید می‌شود، گفت: توزیع بنزین یورو 4 در گذشته، تنها در سطح شهر تبریز انجام می‌شد ولی اکنون در سطح کل استان توزیع می‌شود.

وی با اشاره به سنجش کیفیت بنزین یورو 4 توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان، گفت: تولید بنزین یورو پنج نیز در برنامه‌ی پالایشگاه گنجانده شده و اخیرا نیز اعلام کرده بودند در سطح شهر توزیع خواهد شد ولی اکنون اطلاعی ندارم که در سطح شهر توزیع می‌شود یا نه.

قاسمی تردد اتوبوس‌ها و خودروهای فرسوده از جمله تاکسی‌ها را عاملی برای بروز آلودگی در شهر تبریز عنوان کرد و گفت: باید طی چند سال اخیر خودروهای فرسوده باید به صورت برنامه ریزی شده از رده خارج می‌شدند.

وی افزود: همچنین خودروهایی جدید تولید شده در کشور نیز در سطح یورو 4 و 5  نیستند و مشکل اصلی ما در خودروسازی داخلی بوده که علی رغم این‌که میزان مصرف بنزین بالایی دارند از کیفیت خوبی نیز برخوردار نیستند.

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد