اخبار دریاچه ارومیه

عمق دریاچه ارومیه افزایش یافت

عمق دریاچه ارومیه افزایش یافت

مدیر دفتربرنامه ریزی وتلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به رصد فضایی عمق دریاچه ارومیه، گفت: عمق نگین آبی آذربایجان افزایش یافته و به وضعیت مشابه سال 1392 شمسی بازگشته است.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، مسعود تجریشی بیان کرد: ورود آب به دریاچه ارومیه باعث شده است تا نمک های رسوبی کف آن حل شده و عمق آن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 60 درصد از آب دریاچه ارومیه تنها 60 سانتی متر ارتفاع دارد، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبریز بسته است که در فصل گرما بیش از 80 سانتی متر از تراز آن کاهش می یابد.
مدیر دفتربرنامه ریزی وتلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه کاهش تراز دریاچه ارومیه در اثر تبخیر را طبیعی خواند و افزود: در بدترین شرایط نیز تا پایان فصل تابستان بیش از 40 درصد آن حفظ می شود.
تجریشی ادامه داد: بهره برداری از طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال های آینده، میزان تبخیر در این دریاچه را جبران کرده و از کاهش وسعت آن جلوگیری می کند.
وی با تاکید بر اینکه ستاد احیا به دنبال مقابله با ریزگردها در مناطق خشک دریاچه ارومیه است، گفت: اگر تراز دریاچه ارومیه یک متر افزایش یابد، 95 درصد از مناطق مساعد برای ایجاد ریزگردها کنترل می شود.
تجریشی با اشاره به پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب از پیرانشهر به نگین آبی آذربایجان، بیان کرد: بهره برداری از طرح هایی نظیر این پروژه در گذشته بیش از 20 سال به طول انجامیده است ، اما این طرح در سال 1394 کلنگ زنی شد و تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.

مدیر دفتربرنامه ریزی وتلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد: احیای دریاچه ارومیه همدلی و همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و مشارکت مردمی را طلب می کند.
بر اساس این گزارش، رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه روز گذشته همراه با رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای بازدید از طرح های در حال اجرای این ستاد به آذربایجان غربی سفر کرده است.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این سفر با اشاره به حساسیت دولت نسبت به تحقق وعده های خود از جمله احیای دریاچه ارومیه، گفته است که دولت دوازدهم با وجود مشکلات اقتصادی به تزریق اعتبار جهت تکمیل طرح های ستاد احیا ادامه می دهد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا را بر عهده دارد و اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای تکمیل طرح ها در اختیار دستگاه های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.
نگین آبی آذربایجان در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها، 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود.

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد