اخبار دریاچه ارومیه

کاهش 8 متری سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال 1374/ سطح دریاچه ارومیه تثبیت شده است

کاهش 8 متری سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال 1374/ سطح دریاچه ارومیه تثبیت شده است

مدیر دفتر منطقه ای ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گفت بر اساس طرح هایی که تا کنون در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام یافته است، سطح دریاچه ارومیه تثبیت شده است و امروز سطح دریاچه ارومیه 1270.69 از سطح دریاهای آزاد است که نسبت به سال گذشته 3 سانتی متر بیشتر است.

به گزارش خبرنگار نصر، "خلیل ساعی" ظهر امروز در نشست مشترک دستگاه های اجرایی مسئول ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: هیات دولت در سال 92 در راستای احیای دریاچه ارومیه مصوبه ای با 26 راهکار به تصویب رساند که به موجب آن دستگاه های اجرایی مسئول در این حوزه کاری مشخص شدند و تا کنون 2 هزار 246 میلیارد تومان بودجه تا کنون در اختیار طرح های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار داده شده است که حدود 700 میلیارد تومان از این بودجه به دستگاه های اجرایی اختصاص یافته که 230 میلیارد تومان آن در آذربایجان شرقی بوده است.

وی افزود: بر اساس طرح هایی که تا کنون در جهت احیای دریاچه ارومیه انجام یافته است، سطح دریاچه ارومیه تثبیت شده است و امروز سطح دریاچه ارومیه 1270.69 از سطح دریاهای آزاد است که نسبت به سال گذشته 3 سانتی متر بیشتر است.

ساعی گفت: پروژه های متعددی از سوی دستگاه های مسئول در جهت احیای دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است که از جمله آن لایروبی مسیر رودخانه ها با طول 90 کیلومتر و اتصال زرینه رود و سیمینه رود است که موجب شده است نزولات آسمانی به پیکره دریاچه ارومیه برسند.

وی ادامه داد: بالاترین سطح ثبت شده دریاچه ارومیه در سال 1374 ثبت شده است که حدود 1278 متر از سطح دریاهای آزاد بوده است و نسبت به امروز حدود 8 متر کاهش نشان می دهد. همچنین بیشترین حجم آب ثبت شده در دریاچه ارومیه در طی همان سال و 33 میلیارد متر معکب بوده است که متاسفانه امروز به 1 میلیارد 820 میلیون مکعب رسیده است.

مدیر دفتر منطقه ای ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه رساندن سطح آب دریاچه به 1274 متر است که در این صورت 1405 میلیارد متر مکعب حجم آب دریاچه ارومیه خواهد بود.

ساعی گفت: در سطح تراز اکولوژیک آرتمیای دریاچه ارومیه می تواند به صورت عادی به حیات خود ادامه دهد.

وی به تاریخچه بارش های حوضه آبریز دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: در سال های 1331 تا 1374 متوسط بارش در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه 385 میلیمتر بوده است که پتانسیل آبی حوضه 8 میلیارد 875 میلیون متر مکعب بود، امروز میزان بارش در حوضه به 317 میلیمتر رسیده است که پتاسیل آبی 7 میلیارد متر مکعبی در اختیار ما می گذارد که طبق استانداردهای جهانی تنها می توانیم 20 درصد آن را استفاده کنیم، این میزان تا 40 درصد قابل قبول است، اما استفاده بیش از 40 درصد منابع آبی بسیار پرخطر است که متاسفانه در استان ما چیزی در حدود 72 درصد آب تجدیدپذیر حوضه آبریز مصرف می شود.

ساعی گفت: این میزان در سطح کشور بالاتر است و در استان فارس به 130 درصد می رسد که این منجر به بروز تنش های آبی شده است.

وی گفت: در صورت اصلاح الگوی کشت و سیستم آبیاری در بخش کشاورزی و به نتیجه رسیدن پروژه انتقال آب زاب، شاهد بهبود این وضعیت و احیای تدریجی دریاچه ارومیه خواهیم بود.

این مقام مسئول اضافه کرد: در حوزه تصفیه فاضلاب شهری هم با به نتیجه رسیدن طرح های مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز و ارومیه، جمعاً حدود 180 میلیون متر معکب فاضلاب تصفیه شده به پیکره دریاچه ارومیه وارد خواهد شد.

ساعی یکی از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه را کاهش تبخیر در سطح حوضه عنوان کرد و گفت: مطالعاتی در این خصوص انجام یافته است. همچنین طی سال های گذشته 80 هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز در اطراف دریاچه ارومیه ایجاد شده است که به برداشت بیش از اندازه از حوضه انجامیده است.

وی با بیان اینکه 16 رودخانه اصلی آب دریاچه ارومیه را تامین می کنند، گفت: میزان روان آب های این رودخانه ها 45 تا 75 درصد کاهش یافته است که بر همین مقدار باید برداشت های غیر مجاز را اضافه کرد که شرکت آب منطقه ای مسئول برخورد با برداشت های غیر مجاز از چاه ها و رودخانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است.

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد