منو
بيشتر
اخبار محیط زیست استان
کاشت درخت
1397/1/27 دوشنبه اقدام زیست محیطی برای تبریز 2018/ دانش آموزان تبریزی 36 هزار درخت کاشتند مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی اعلام کرد: 2 هزار و 18 دانش آموز تبریزی به عنوان نماد رویداد بین المللی 'تبریز 2018' و با هدف بزرگداشت یاد و خاطره شهدای دانش آموز 36 هزار اصله نهال کاشتند. به گزارش ایرنا، جعفر پاشایی روز یکشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: کاشت این تعداد درخت از پانزدهم اسفند ماه پارسال همزمان با روز درختکاری آغاز شد و تا فرا رسیدن سال جدید شمسی ادامه داشت. 
وی افزود: مشارکت کنندگان در این اقدام زیست محیطی پس از کاشت 36 هزار نهال در مدت یاد شده، تا به امروز نیز کار مراقبت از آنها را ادامه داده اند.
وی ادامه داد: این تعداد درخت در محوطه هنرستان کشاورزی تبریز در روستای لاهیجان در جنوب این کلان شهر کاشته شد. 
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، هدف از اجرای این طرح را ادای دین به محیط زیست و کمک به توسعه سرانه فضای سبز تبریز دانست و گفت: استفاده از ظرفیت مطلوب مدارس در طرح جامع زیست محیطی و ترویج سلامت نواحی، فرهنگ سازی و زیباسازی محیط مدارس و تمرین کار تیمی از جمله اهداف ماندگار این طرح فرهنگی و زیست محیطی است.
کلان شهر 1.8 میلیون نفری تبریز حدود 300 هزار دانش آموز دارد که استفاده از توانمندی های آنان در عرصه مختلف های مدیریت شهری از جمله درختکاری و توسعه فضای سبز مورد تاکید مدیریت آموزش و پرورش آذربایجان شرقی است. 
اهمیت این موضوع به ویژه زمانی دوچندان می شود که بدانیم تبریز تا حدود 20 سال قبل سرسبزترین شهر ایران بود، به گونه ای که این شهر در جغرافیای تاریخی کشورمان به 'شهر باغات' معروف بود.
متاسفانه فضای سبز تبریز که عموما در باغ های پرتعداد آن از قبیل 'امیر باغی'، 'چشمه لی باغ'، 'باغ های لاله'، 'باغ های چای کنار' و ' حکماوار' نمود داشت، در 2 دهه گذشته در اثر سوء مدیریت تخریب و جای خود را به سازه های بتونی بدشکل و بی قواره داده است. 
اکنون کمبود فضای سبز به یکی از دغدغه های اصلی مدیریت شهری تبریز تبدیل شده است، به گونه ای که گفته می شود تبریز از فقیرترین شهرهای ایران در زمینه فضای سبز است. 
خوشبختانه مشارکت دانش آموزان و دانشجویان تبریز در فعالیت های ترویجی زیست محیطی در قالب کاشت درخت، در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است، به طوری که دانشجویان دانشگاه تبریز نیز هفته گذشته حدود 2 هزار اصله نهال را در راستای فرهنگ سازی برای توسعه فضای سبز تبریز در محوطه این دانشگاه غرس کردند.
بنا بر اعلام کارشناسان شهری، سرانه فضای سبز مورد نیاز برای کلانشهر تبریز 20 تا 25 مترمربع است، در حالی که هم‌اکنون این رقم در درون شهر کمتر از 9 مترمربع و در بیرون ‌شهر حدود 17 مترمربع است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ