منو
بيشتر
اخبار محیط زیست استان
کم آبی
1396/11/11 چهارشنبه وضعیت آب در استان آذربایجان‌شرقی بحرانی است/ ورودی آب سدهای استان صفر است معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: خشکسالی‌های متوالی در استان ادامه دارد و وضعیت آب وارد مرحله بحران شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، مجتبی جلیل‌زاده عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بناب اظهار داشت: میزان بارندگی‌ها در شهرستان بناب نسبت به دو سال گذشته 46 درصد کاهش و دمای هوا نیز در یک سال گذشته 6/1 درجه افزایش یافته است که این موضوع به تبخیر، تعرق و مصرف آب کمک کرده است.

وی، ورودی آب سدهای استان آذربایجان‌شرقی را صفر و برابر مصرف اعلام و تصریح کرد: متأسفانه به علت کاهش نزولات آسمانی نمی‌توانیم سدها را پر کنیم، در حالی که اولویت مصرف از سدها با تأمین آب شرب است و برای تأمین آب کشاورزی با مشکل مواجه هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان سپس با اشاره به اینکه به علت کمبود منابع آبی محدودیت‌هایی در کشت پائیزه اعمال شد، افزود: در صورت تداوم کاهش بارش‌ها مجبور به اعمال محدودیت در کشت بهاره نیز خواهیم شد تا از خسارات وارده بکاهیم.

جلیل‌زاده یادآور شد: در صورت وجود مازاد آب شرب در پشت سدها آن را به صورت مساوی برای مصارف پایاب سدها تقسیم خواهیم کرد.

وی میانگین مصرف آب در آذربایجان‌شرقی را بسیار بالاتر از میانگین دنیا دانست و گفت: در استان به‌ازای هر نفر230 لیتر آب در روز مصرف می‌شود و این در حالی است که استاندارد مصرف روزانه برای هر نفر 160 لیتر است

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ