منو
بيشتر
اخبار محیط زیست استان
توسعه متوازن محیط زیست
1396/10/19 سه‌شنبه توسعه متوازن اقتصاد و محیط زیست باید مورد توجه قرار گیرد رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای شهر تبریز گفت: توسعه متوازن اقتصاد و محیط زیست باید مورد توجه قرار گیرد، اما در کشور ما صورت مسئله این معضل به شکل مناسبی طرح نشده است
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، سعید نیکو خصلت در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز از فعالیت‌های این کمیسیون، اظهار کرد: برای رفع دغدغه آلودگی هوای تبریز اجرای طرح (L.E.Z) از خواسته‌های و اهداف کمیسیون بود که خوشبختانه با دستور استاندار این طرح در محدوده مرکزی شهر اجرایی شد. 
  
نیکوخصلت تصریح کرد: معاینه فنی خودروها یک ضرورت است و در این راستا محدوده کنترلی معاینه فنی باید به 35 کیلومتری تبریز توسعه یافته و باید بر کیفیت معاینه فنی‌ها دقت شود. 
  
وی افزود: در خصوص استفاده نیروگاه حرارتی تبریز از مازوت جلسات متعددی در کمیسیون برگزار شده است که در نهایت برای عدم استفاده از مازوت ضرورت دارد فشار گاز ورودی به تبریز افزایش یابد تا به سمت استفاده از مازوت نرویم. 
  
عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: بررسی میزان آلایندگی اتوبوس ها و سایر آلاینده ها مورد بررسی قرار گرفته است و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که برای توسعه ناوگان حمل و نقل شهری ورود 900 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان شهری تبریز ضروری است. 
  
وی با بیان اینکه کمیسیون محیط زیست به این جمع بندی رسیده است که حداقل سرمایه گذاری و خرید بیش از 500  اتوبوس در تبریز ضروری است، افزود: در این راستا از کمیسیون سرمایه گذاری خواستار ارائه راهکار برای نحوه خرید اتوبوس‌های یورو 5 هستیم. 
  
نیکو خصلت اظهار کرد: در خصوص شهر هوشمند و ناوگان هوشمند شهری سیستم کامپیوتری ایجاد خواهد شد تا ترافیک و زمانبندی مناسبی انجام گیرد. 
  
وی با اشاره به اینکه تبریز ظرفیت لازم برای رونق حمل ونقل دوچرخه ای را دارد، گفت: شرکت هلندی که در این زمینه در چند کشور فعال است پکیج سرمایه‌گذاری مناسبی پیشنهاد داده است و به نظر می رسد در صورت پیاده‌سازی آن در تبریز به تغییرات رفتار ترافیک شهروندی منجر خواهد شد. 
  
نیکوخصلت بیان کرد: پیوست توسعه پایدار و محیط زیست برای هر پروژه را الزامی کرده ایم که برای تصویب به شورا ارائه خواهیم داد. 
  
نیکو خصلت افزود: زمانی در تبریز 50 گونه پرنده زندگی می‌کرد که در حال حاضر این تعداد به هشت نوع کاهش یافته است این پرندگان و سایر حیواناتی که سالها در شهر در کنار انسان ها زندگی می کنند، حق حیات دارند و  باید مدیریتی برای مدیریت  حیوانات شهری به وجود بیاید. 
  
وی همچنین خاطرنشان کرد: جلسات زیادی با آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در خصوص تغییر رفتار شهروندی و ایجاد مدرسه طبیعت برگزار شده است. 
  
عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه سیاست‌های کمیسیون این بوده است که میزان کاشت درختان در سطح شهر را به دوبرابر برسانیم، افزود: برای تحقق این موضوع باید بخش خصوصی را به این مسئله وارد کنیم. 
  
وی در خصوص زیستگاه عینالی گفت: در این باره باید از نظرات محققان و دانشمندان استفاده کنیم و از شک و تردیدها در خصوص توسعه و یا عدم توسعه درختکاری در عینالی رها شویم. 
  
نیکوخصلت تصریح کرد: در خصوص آفت‌ها و استفاده از سموم برای از بین بردن آنها و ضرری که این سموم به شهروندان و شهر وارد می‌شود، کمیسیون به صورت جدی ورود کرده است و در این راستا قراردادی با دانشگاه شهید مدنی آذربایجان منعقد شده است. 
  
وی در پایان استفاده از گونه‌های درختی کم آب و سازگار با اقلیم منطقه‌ای را در توسعه فضای سبز تبریز ضروری دانست .
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ