منو
بيشتر
اخبار برگزیده
خبرنگاران دریاچه ارومیه
1396/2/23 شنبه وقتی خبرنگاران برای دیدن آب به دریاچه ارومیه می آیند/ حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب به بیش از 2.5 میلیارد مترمکعب رسیده است افزایش حدود پنج برابری آب دریاچه ارومیه در دولت یازدهم، هدیه ای از جنس تدبیر و امید به ساکنان استان های شمال غربی کشور است؛ دستاورد قابل توجهی که خبرنگاران 20 رسانه ارتباط جمعی کشور را پس از چندین سال، طی روز پنجشنبه 21 اردیبهشت برای دیدن آب به این زیستگاه آبی کشاند تا از نزدیک شاهد بهبود وضعیت دریاچه و افزایش روند رو به رشد تراز آب دریاچه ارومیه طی چهار سال گذشته باشند.
ارومیه- ایرنا- در زمان آغاز به کار دولت روحانی، بحران دریاچه ارومیه همچون غم بزرگی در دل بسیاری از این خبرنگاران سنگینی می کرد و دوست داشتند تا همچون رویاهای دوران کودکی، یک لحظه چشم فرو ببندند و وقتی باز کردند، با دریاچه ای آبی و نیلگون مواجه شوند. 
دلشان برای کشتی فلامینگو، صدای مرغ های آبی و فلامینگوهای در حال پرواز بر روی دریاچه که به دنبال طعمه هایی نایاب چون آرتمیا و اورمیانا بودند، تنگ شده بود. 
این خبرنگاران روند تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در نخستین روزهای آغاز به کار دولت تدبیر و امید و مصوبه های زودبازده و بلند مدت این ستاد را در مسیر مرور می کردند. 
طرح های 26 گانه مصوب و بعد طرح های 44 گانه زودبازده را یکی پس از دیگری مانند دانه های تسبیح کنار هم چیدند و از رهاسازی آب رودخانه ها، لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه، انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی، طرح های آگاهی بخشی به جوامع محلی در زمینه مصرف آب گرفته تا کاشت نهال های شورپسند برای کاهش ریزگردهای نمکی و ... را در ذهن تداعی کردند. 
پس از حدود 20 دقیقه طی مسیر از شهر ارومیه تا دریاچه، مشاهده آب در بخشی از این زیستگاه آبی بارقه های امید را در دل آنان رقم زد و انگار گام های با تدبیر دولت یازدهم برای احیا را احساس کرده بودند و گویا رویای دیدن آب در اینجا به واقعیت پیوند خورده بود. 
خبرنگاران حوالی ظهر در ساحل دریاچه پیاده شدند و بعد از عکاسی و ثبت تصاویر جدید از دریاچه آبی ارومیه و چند دقیقه قایق سواری به این موضوع اقرار کردند که دریاچه در حال پشت سر گذاشتن مراحل بحرانی است. 
قدردانی محیط زیست از رسانه ها برای ایجاد حساسیت در جامعه درخصوص دریاچه ارومیه
دبیر شورای اطلاع رسانی سازمان حفاظت میحط زیست در جریان بازدید از دریاچه ارومیه با اشاره به ابعاد بحران آب از تلاش های  رسانه های محلی وملی برای روشنگری ، آگاهی بخشی و  ایجاد حساسیت در مردم و جامعه و به ویژه درخصوص دریاچه ارومیه قدردانی  کرد و گفت: اقدامات خوبی در سطح محلی و ملی از آغاز دولت برای نجات دریاچه ارومیه و مدیریت منابع آب انجام شده اما فراتر از این نیازمند مشارکت مردم و رسانه ها برای مهار این بحران هستیم .
 
مجید فدایی مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط زیست گفت:  دریاچه ارومیه تنها متعلق به آذربایجان غربی و شرقی نیست بلکه متعلق به تمام مردم ایران است و مثالی از وضعیت محیط زیست ایران است که اکنون نه فقط برای ایران که برای دنیا مهم است.
وی گفت: در بازدیدی که داشتیم متوجه شدیم ستاد احیای دریاچه ارومیه کارهای بزرگی انجام داده است اما این تنها یک شروع است و دریاچه دیگر به وضعیت قبل خود برنخواهد گشت.
فدایی تصریح کرد: هنوز حساسیت های لازم در جامعه نسبت به عمق بحران آب در کشور ایجاد نشده و ما همچنان شاهد استفاده بی رویه از آب در بخش های مختلف از جمله کشاورزی هستیم .
مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط زیست افزود: احیای دریاچه ارومیه یکی از اولین برنامه های محیط زیستی دولت یازدهم بعد از روی کار آمدن است که با اقدامات صورت گرفته همچون ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه و تصویب بندهایی در راستای احیای آن، امسال شاهد تثبیت وضعیت این دریاچه و ورود حجم زیاد آب به این بستر خشک بودیم و اکنون خبرنگاران از تهران آمده اند که از  نزدیک شاهد بهبود وضعیت دریاچه و افزایش روند رو به رشد تراز آب دریاچه ارومیه طی چهار سال گذشته باشند.
وی ادامه داد: هدف از بازدید امروز شرکت در کارگروه نجات دریاچه ارومیه با حضور مسئولین ذیربط و ارائه عملکرد دستگاههای مربوطه در طی 3 سال اخیر به ابتکار در آذربایجان شرقی و بازدید از روند احیای دریاچه ارومیه  بود.  
مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: متاسفانه در دو دهه اخیر به علت مدیریت آب و مشکلات، معضل زیست محیطی دریاچه ایجاد شد که با همت دولت تدبیر و امید و دستور رئیس جمهور در اولین جلسه هیئت وزیران دستور کار احیای دریاچه صادر شد. 
وی با ابراز خرسندی از تثبیت دریاچه ارومیه گفت: خوشبختانه در پایان دولت یازدهم احیای دریاچه به خوبی پیش رفته و تثبیت دریاچه ارومیه نشان از افزایش امید دولت به احیای کامل آن است. 
مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه سال 96 برای محیط زیست سال خوبی است تصریح کرد: تصویب لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و برای نخستین بار تخصیص ردیف اعتباری در بودجه سالانه برای لایحه حفاظت مدیریت تالاب های کشور نوید بخش  روزهای خوب خواهد بود. 
فدایی با ابراز امیدواری از اختصاص بودجه های تصویبی به تالاب ها افزود: با تزریق بودجه به این لایحه،تالاب های کشور به وضعیت بهتری رسیده و شاهد روند احیای تالاب ها در کشور باشیم.
حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از 2 میلیارد مترمکعب افزایش یافت
 پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در بازدید دریاچه ارومیه  با بیان اینکه در سال 93 حجم آب دریاچه در حدود 5000 میلیون مترمکعب بود اظهار کرد: میزان حجم آب فعلی دریاچه ارومیه 2 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب بوده که نتیجه انجام طرحها و پروژه های احیای دریاچه است. 
وی با اشاره به اعتبار تخصیص یافته به دریاچه ارومیه تصریح کرد: میزان اعتبار تخصیص یافته برای احیای دریاچه در سالهای قبل کم بوده ولی با این وجود پروژه های متعددی در این راستا انجام شده اند. 
آراسته با ابراز خرسندی از به ثمر رسیدن تلاشها در روند احیای دریاچه ارومیه در دولت یازدهم گفت: مسیر طولانی در این راستا درپیش رو هست که امیدواریم با تخصیص بودجه لازم هرچه سریعتر تراز دریاچه به میزان اکولوژیکی خود یعنی یک هزار و 274 مترمکعب برسانیم. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: امروز کارگروه نجات دریاچه ارومیه طی ارائه گزارشی فنی مهندسی از روند احیای دریاچه در آذربایجان شرقی با حضور مدیرکل محیط زیست تشکیل شد. 
پشت سر گذاشتن مرحله تثبیت آب دریاچه امید بخش است
حسن ظهوری خبرنگار سایت خبری تحلیلی عصر ایران که بازدیدهای مکرری از این مکان داشته است در زمینه روند احیای آن گفت: روند روبه مرگ دریاچه امروز مسیری عکس را می پیماید. 
وی با اشاره به عملیات رضایت بخش ستاد احیای دریاچه ارومیه به خبرنگار ایرنا گفت: بحران دریاچه ارومیه در طی سال های طولانی رخ داده و نیازمند برنامه ای بلندمدت برای احیای دوباره است اما پشت سر گذاشتن مرحله تثبیت آب آن امید بخش است. 
ظهوری دریاچه ارومیه را معضل فراموش شده دولت های نهم و دهم عنوان و اضافه کرد: در آن دوران به عنوان یکی از فعالان رسانه، تلاش های بسیاری در زمینه اعلام شرایط خطر و بروز فاجعه در این پیکره آبی انجام دادم که منجر به زمینه سازی برای تبدیل این موضوع به مطالبه ملی شد. 
خبرنگار سایت خبری تحلیلی عصر ایران گفت: تا رسیدن به شرایط ایده آل هنوز همت و تلاش بسیاری نیاز بوده اما شرایط فعلی دریاچه نسبت به سال 92 بسیار مطلوب تر است.
هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم به مشکلات زیست محیطی و از جمله احیای دریاچه ارومیه توجه نداشته است
مژگان جمشیدی، روزنامه نگار و فعال زیست محیطی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از سال 80 تا سال جاری افزون بر هفت بار از دریاچه ارومیه بازدید کرده ام.
وی با بیان اینکه از 17 سال قبل در قالب تشکل های غیردولتی زیست محیطی اعتراض فعالان محیط زیست در زمینه آغاز روند خشکی دریاچه را مطرح کرده اند، افزود: در سال 81 شمسی که به عنوان روزنامه نگار در حوزه زیست محیطی آغاز به کار کردم، تصمیم گرفتم تا پیام علاقه مندان محیط زیست را در زمینه دریاچه به گوش همه برسانم و پیگیر این مساله بودم. 
جمشیدی اظهار کرد: در حد فاصل جزایر اشک و کبودان شاهد جوجه آوری پرندگانی چون فلامینگو بودم و این برای من اهمیت پیگیری اوضاع این پهنه را دو چندان کرده است. 
این روزنامه نگار با اشاره به شرایط بحرانی دریاچه در زمان آغاز به کار دولت یازدهم، اظهار کرد: در سال های 85، 86، 87، 89، 91، 94 و 95 بازدیدهایی از دریاچه ارومیه داشتم و در سال 94 که هنوز طرح های زودبازده ستاد احیا دریاچه راومیه آغاز نشده بود، اوج بحران را شاهد بودم. 
این فعال محیط زیست با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه اضافه کرد: هم اکنون کارهایی در زمینه احیا صورت گرفته اما این اقدامات حداقل انتظاراتی است که دولت برآورد کرده و این دریاچه نیازمند توجه بیشتر و تداوم در اجرای طرح های احیاست. 
جمشیدی اقدامات دولت در این عرصه را بی سابقه عنوان کرد و گفت: تاکنون هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم به مشکلات زیست محیطی و از جمله احیای دریاچه ارومیه توجه نداشته است. 
وی با بیان اینکه هم اکنون میزان آب دریاچه به 2.6 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است، ادامه داد: شاید به ظاهر احیا با سرعت زیاد انجام نمی شود اما اقدامات انجام یافته و مشاهده های عینی، امید را برای احیا چندین برابر کرده است. 
دولت تدبیر و امید در احیای نگین آبی آذربایجان موفق عملکرد کرده است 
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این دیدار با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در احیای نگین آبی آذربایجان موفق عملکرد کرده است، گفت: پس از آغاز به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت یازدهم و اجرای طرح های زودبازده، روند خشک شدن این دریاچه به تدریج متوقف شده و تراز آب این دریاچه 80 سانتیمتر افزایش یافته است. 
فرهاد سرخوش با بیان اینکه 173 طرح 10 ساله برای احیای دریاچه ارومیه تعریف شده است، افزود: در زمان حاضر با همکاری همزمان 6 دستگاه اجرایی، 44 طرح در حال اجراست. 
وی با اعلام اینکه طی 2 سال اخیر 412 کیلومتر از لایروبی رودخانه ها در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی انجام شده است، افزود: اجرای طرح های لایروبی از میزان خسارت های ناشی از سیل اخیر در این استانها کاهش داد. 
سرخوش در ادامه تصریح کرد: برای ادامه طرح لایروبی رودخانه های این حوضه آبریز بیش از 250 میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده بود که با وقوع سیل اخیر افزایش این اعتبار تا 800 میلیارد ریال ضروری است. 
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طرح انتقال آب از کانی سیب به پیکره دریاچه از مهمترین طرح های احیای دریاچه ارومیه به شمار می رود که با استقرار 2 دستگاه حفاری مکانیزه (TBM) و فعالیت در سه شیفت کاری حدود 2 سال دیگر به بهره برداری می رسد و سالانه 650 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می شود. 
وی با بیان اینکه در سال گذشته 16 درصد از آب مصرفی آذربایجان غربی در حوزه کشاورزی در سایه اصلاح الگوی کشت ذخیره سازی شد، گفت: بر اساس برنامه ریزی ها این رقم در سال جاری به 24 درصد افزایش می یابد. 
سرخوش با اشاره به طرح های جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه افزود: تاکنون 6 هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی استان به آبیاری تحت فشار مجهز شده است. 
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین از کاهش کاشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای جلوگیری از مصرف بالای آب خبر داد و افزود: امسال در حدود سه هزار هکتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه به کشت کلزا اختصاص یافته است. 
سرخوش با اشاره به تعهد شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی برای تحویل سالانه 105 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه گفت: پساب 9 شهر آذربایجان غربی به پیکره دریاچه منتقل می شود. 
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین از آغاز دوباره طرح مطالعاتی انتقال آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه خبر داد. 
حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب به بیش از 2.5 میلیارد مترمکعب رسیده است
به گزارش ایرنا ، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به بیش از 2.5 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است. 
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی و زودبازده برای تثبیت آب دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد. 
412 کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است. 
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یکهزار و 274 متر از سطح آب های آزاد برسد. 
یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است. 
در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده و 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده را تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار داده است. 
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. 
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می رسد و سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند. 
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ