منو
بيشتر
اخبار برگزیده
شوکا
1397/1/27 دوشنبه شکارچیان شوکا به 300 ساعت کار رایگان محکوم شد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: شکارچیان یک راس شوکا در منطقه حفاظت شده دیزمار به انجام 300 ساعت خدمات عمومی رایگان به عنوان جایگزین 6 ماه حبس تعزیزی محکوم شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:حمید قاسمی  در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این حکم بر اساس کشف گوشت شکار و کله و پاچه آن در منزل فرد متخلف، توسط قاضی دادگاه کیفری شهرستان خداآفرین صادر شد. 
وی اضافه کرد: براساس این حکم،  متخلفین به انجام خدمات عمومی رایگان به میزان 300 ساعت برای احداث پنج فقره آبشخور ویژه حیوانات در منطقه حفاظت شده دیزمار در منطقه حفاظت شده ارسباران محکوم شد. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: این افراد متخلف دارای سابقه شکار غیرمجاز است و پیش از این نیز چند بار دستگیر شده است. 
وی یادآور شد: از شکارچیان متخلف شوکا، یک قبضه سلاح و مقداری فشنگ و ادوات شکار کشف و ضبط شده است. 
منطقه حفاظت شده دیزمار در شمال شرق استان آذربایجان شرقی واقع است. دیزمار در چهارچوب شهرستان‌های جلفا، خداآفرین، هریس، تبریز و ورزقان قرار دارد و با مناطق حفاظت شده کیامکی همسایه است. 
گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دیزمار حدود 320 گونه از قبیل گونه های منحصر بفرد نظیر سیاه خروس و شوکا است. 
سایر جانوران این منطقه شامل کل و بز وحشی، شوکا، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه ،شغال و گرگ و از پرندگان سیاه خروس قفقازی، کبک، کبک دری، دراج و قرقاول ارسباران می باشند. 
در دهه های گذشته ارسباران تعداد انگشت شمار از شوکا زندگی می کردند، اما بعد از جنگ قره باغ، تعداد قابل ملاحظه ای از این گونه با گذشتن از رودخانه ارس وارد ایران شده و در منطقه ای به وسعت بیش از 60 هزار هکتار در دو منطقه حفاظت شده ارسباران و دیزمار پراکنده شدند. 
کلمات کليدي
شوکا،حمید قاسمی،حکم جالب،خدمات عمومی،آذربایجان شرقی،دستگیر
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ