منو
بيشتر
اخبار برگزیده
فعالان اقتصادی
1396/2/22 جمعه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: لزوم حرکت اقتصاد مقاومتی هم پای تحولات جهانی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: بحث محیط زیست در دستور کار و محوریت برنامه ششم که متمرکز بر مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به نقل از  نصر، "معصومه ابتکار" گفت: جوامع خردمند از تمامی خاطراتی که در ذهنشان باقی مانده است، عبرت گرفته و آینده خود را بر مبنای عبرتی که در سخت ترین شرایط زندگی تجربه کرده اند، برنامه ریزی و تصمیم گیری می کنند.

وی با بیان اینکه زنگ خطر بحران زیست محیطی را دریاچه ارومیه به صدا درآورد، اذعان داشت: از زمان شروع دولت یازدهم، بحث محیط زیست نیز در کنار تمامی الویت ها جزء مسائل دولت است؛ چراکه تشخیص علمی درستی در این خصوص داشتند.

ابتکار افزود: رئیس جمهور کشور، اغلب مسائل محیط زیست را در کنار بحث اشتغال، اقتصاد، برجام و حل و فصل مسائل تحریم های ظالمانه به طور جد مدنظر دارد.
وی با بیان‌اینکه ابلاغ سیاست های کلی یک نقطه عطفی برای توسعه پایدار ایران بود، تصریح کرد: این سیاست از طرف مقام معظم رهبری مورد حمایت قرار گرفت و از طریق سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست مورد اتلاق قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: سیاست های کلی یک نقشه راهی را برای ما ترسیم کرد که خوشبختانه در برنامه ششم توسعه، توانستیم خیلی از مسائل و مشکلات صاحبان صنایع آذربایجان شرقی را در برنامه ششم‌توسعه مطرح کنیم تا یک برنامه ای با رویکرد توسعه پایدار و یک سند فرابخشی محیط زیست داشته باشد.

ابتکار به لزوم حرکت اقتصاد‌مقاومتی هم پای تحولات جهانی تاکید کرد و گفت: برنامه ششم که متمرکز بر مسائل اقتصادی، اجتماعی و  فرهنگی است، اما محوریت بحث محیط زیست هم در این دستور کار آشکار است.
وی با بیان اینکه در دنیا اهداف توسعه پایدار، همزمان با چندین تحول بزرگ جهانی مد نظر قرار دارد، تصریح کرد: در محوریت قرار گرفتن  توجه به محیط زیست در کنار رشد اقتصادی و اجتماعی، و همچنین توافقات در خصوص تغییرات اقلیمی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: باید در مقابل گرمایش زمین و آثار بسیار مخربی که برای جهان به وجود می آورد، با برنامه ریزی و کاهش انتشار ایستادگی کرد.
وی تصریح کرد: اتفاقی که در داخل و خارج ایران روی می دهد، نشانگر این است که بحث های محیط زیست به هیچ عنوان مباحث محدود کننده و ضابطه گذار نیست، بلکه بحث های اقتصادی نیز است.
ابتکار اظهار داشت: محوری که دولت یازدهم به عنوان اقتصاد سبز اعلام کرده است، هم راستای اقتصاد مقاومتی است‌؛ بدین منظور که اقتصادی می تواند مقاومتی باشد که مبتنی بر یک ارزیابی واقعی از توان سرزمین خود باشد.
وی به محاسبه ای تحت عنوان توان زیستی خاطر نشان کرد و گفت: با شناخت ظرفیت های زیستی مبتنی بر ظرفیت های زیستی دنیا، کشور، منطقه و استان می تواند فرصت های اقتصادی را نیز تبیین کرد.
وی اذعان داشت: اقتصاد سبز، اقتصادی است که در کنار در نظر داشتن تمامی حوزه ها، مباحث زیست محیطی را نیز مد نظر دارد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ