منو
بيشتر
اخبار برگزیده
پلنگ
1397/9/12 دوشنبه سرشماری پناهگاه حیات وحش کیامکی در جلفا آغاز شد معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی از آغاز سرشماری حیات وحش پناهگاه حیات وحش کیامکی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی،  میرمحسن حسینی قمی، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: کارشناسان محیط طبیعی، ماموران اجرایی یگان حفاظت با مشارکت جمعی از علاقمندان به محیط زیست، شکارچیان قانونی، همکاران بازنشسته و هنرمندان استان در مدت 3 روز سرشماری از حیات وحش این منطقه را بر عهده دارند.
وی با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای انجام تحلیل‌های کیفی و کمی از وضعیت زیستگاه‌های استان گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره‌های بلندمدت و کوتاه مدت کارشناسان محیط زیست را از چالش‌ها و پتانسیل‌های زیستگاه‌های حیات وحش آگاه می‌کند. 
قمی اضافه کرد: برآورد جمعیت، اطلاع از وضعیت زاد و ولد و مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق برای بکارگیری در سیاست گذاری و مدیریت وحوش شاخص منطقه کیامکی از جمله قوچ میش و کل و بز را از اهداف اصلی اجرای این طرح بیان کرد.
وی با اشاره به انجام سرشماری حیات وحش منطقه مذکور در مدت سه شبانه‌روز افزود: 15اکیپ عملیاتی شامل یک کارشناس و دو نفر محیط‌بان و یک نفر از بخش غیر دولتی و علاقمند به محیط زیست در محور های پناهگاه حیات وحش کیامکی نسبت به سرشماری گونه‌های کل و بز به ‌عنوان حیات وحش هدف و دیگر پستانداران بزرگ جثه (پلنگ،خرس، پلنگ، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش، و...) مورد مشاهده اقدام می‌کند. 
معاون حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، روش سرشماری را پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیرهای تثبیت شده دانست و گفت: آمار هر مسیر با آمارمسیر سال‌های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر تحلیل می‌شود. 
وی افزود: پناهگاه حیات وحش کیامکی به خاطر تنوع اقلیمی زیستگاه پستاندارانی همچون کل و بز، قوچ و میش ارمنی، خرس، پلنگ قفقازی و سیاهگوش و پرندگانی مانند کبک دری، کبوتر، عقاب طلایی است و در این سرشماری فقط پستانداران آمارگیری می شوند.
این گزارش می افزاید، پناهگاه حیات وحش کیامکی با 96 هزار و 952 هکتار وسعت از سال 1352 به تصویب رسیده است که در حال حاضر مجموعه زیستگاهی مذکور در قالب سه منطقه پارک ملی کنتال، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده علمدار داغی مدیریت می گردد.
وجود بیش از 700 گونه گیاهی، بیش از 257 گونه جانوری شامل 39 گونه پستاندار و بیش از 154 گونه پرنده و 43 گونه خزنده و 4 گونه دوزیست و 17 گونه ماهی از مشخصه های اصلی این منطقه به شمار می رود.
این منطقه در امتداد رودخانه مرزی ارس در شهرستان جلفا قرار گرفته و به خاطر وجود جلوه های خاص گردشگری با آبشارهای فصلی متعدد و چشم اندازهای زیبای کوهستانی همچون آبشار ماهاران و آسیاب تاریخی مورد توجه طبیعت گردان و گردشگرانی از اقصی نقاط کشور قرار گرفته است.
شهرستان جلفا با 56 هزار نفر جمعیت در 146 کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و از طریق رودخانه ارس با جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ